Záchytná parkoviště P+R

Záchytná parkoviště (park + ride) „zaparkuj a jeď“, která jsou v Praze umístěna v těsné blízkosti veřejné dopravy.

Na jejich využití navazují prostředky hromadné dopravy. V současné době jsou parkoviště umístěna u metra v lokalitách: Černý Most – parkovací dům, Černý Most 2, Holešovice, Depo Hostivař, Kongresové centrum Praha, Ládví, Letňany, Nové Butovice, Opatov, Rajská zahrada, Skalka 1, Skalka 2, Westfield Chodov, Zličín 1 a Zličín 2. Další parkoviště P+R: Běchovice, Běchovice – střed, Braník, Nádraží Hostivař a Radotín jsou vázána na vlakové spoje a parkoviště P+R: Kotlářka, Troja a Zahradní Město na tramvajové spojení. Více informací o možnostech využití parkovišť naleznete na webových stránkách TSK Praha.

Místa pro krátkodobé zastavení K+R

Místa pro krátkodobé zastavení K+R (kiss + ride) „polib a jeď“ jsou umístěna u některých stanic metra a železnice. Slouží k výstupu a nástupu osob, které řidič osobního automobilu přepravuje k MHD nebo od ní. Neslouží však k dlouhodobému parkování (viz Ropid).

Komerční hlídané parkovací plochy a garážová stání

Komerční hlídané parkovací plochy a garážová stání bývají umístěna v blízkosti hlavních silničních tahů, MHD nebo v návaznosti na pražská obchodní centra a lokality, kde je předpoklad jejich vytíženosti (například v blízkosti letiště Václava Havla). Parkování na nich je možné za úplatu a dle konkrétních pravidel, která stanovuje příslušný komerční subjekt. Některá komerční parkoviště nabízejí možnost rezervace místa předem. Informace o komerčních parkovištích Vám poskytne mapa komerčních parkovišť v Praze.

Carsharing

Každý registrovaný uživatel carsharingu může využít níže zobrazených stránek mapa.ceskycarsharing.cz (nebo aplikaci provozovatele) k vyhledání  a rezervaci vozu kdekoli v Praze. V průběhu rezervace, kdy je vozidlo vypůjčeno zákazníkem, už nemá povolení parkovat v modrých a fialových zónách. To se opět aktivuje v okamžiku ukončení rezervace, čímž se vůz znovu zobrazí na zmíněné mapě či aplikaci pro dalšího uživatele.